„Kopciuszek i szklany sufit” Ellen Haun, Laura Lane

KOPCIUSZEK I SZKLANY SUFIT

  • Autor:ELLEN HAUN, LAURA LANE
  • Wydawnictwo:ALBATROS
  • Liczba stron:128
  • Data premiery:27.01.2021r.

Ta książka na moim blogu nie znalazła się przypadkowo.  Kojarzycie bajki dla dziewczynek? Wszystkie takie same. Piękna księżniczka spotyka przystojnego księcia, w niektórych historiach hojnie obdarzonego, ratują królestwo i żyją długo i szczęśliwie. Ble ble ble. Może dlatego moje ulubione bajki to „Kraina lodu” i „Merida Waleczna”. Jedna stanowi o miłości siostrzanej, druga o miłości matki do córki. Chyba do podobnego wniosku doszły autorki „Kopciuszka i szklanego sufitu”  od wydawnictwa Albatros. Biorąc na swój warsztat najważniejsze bajkowe historie i przerabiając je w feministyczny manifest. Czy ta manifa się udała?

Dawno, dawno temu

 Rzecz o przerobionych bajkach. Mamy więc zdolnego, zaradnego Kopciuszka, który potrafi odpowiednio zareagować na przemocową macochę i niewdzięczne siostry przyrodnie. Mulan jest nie tylko waleczna, lecz również robi niezwykłą, jak przystoi na współczesną kobietę, karierę w wojsku. W sumie to…wypowiada własną wojnę. Nooo, to może za bardzo feministyczne.  Wendy, przyjaciółka Piotrusia Pana, nie jest tylko piękną ozdobą męskiego grona. Co więcej! Przestaje otwierać obcemu facetowi, który co noc mami ją zza okna. Śpiąca Królewna natomiast składa sprzeciw na nieprawnie składany bez jej zgody pocałunek przez księcia. Wreszcie!!!!! O dziwo Arielka dostaje waginę. I w ogóle nie żyją długo i szczęśliwie.

Kobieta mieszkająca z siedmioma facetami

Same się te bajki prosiły, zgodzicie się? Kto wymyślił te historie? Mimo wszystko długo zabrało nam przeredagowanie tych najsławniejszych bajkowych postaci na modłę współczesnej kobiety. Kobiety, która nie musi przyjmować niechcianych pocałunków. Kobiety, która również ma swoje potrzeby seksualne, których to wcale mężczyzna nie musi zaspokajać. Kobiety, która może być homoseksualna i ma takie samo prawo do szczęścia, udanego związku. Kobiety, która ma prawo żądać, by być traktowana na równi z mężczyzną. Tak samo wynagradzana, tak samo premiowana, tak samo rozliczana z zadań i czasu pracy.

Bajki poruszają tak istotne kwestie jak homofobia czy molestowanie. Oczywiście te ważne problemy zostały przerysowane, opisane obrazkami. To przecież przeredagowane bajki! Momentami książka oprócz dowcipu obfitowała w zbyt dosadne opisy i całkowicie moim zdaniem niepotrzebne wulgaryzmy. Język w takim przesłaniu jest bardzo istotny. Dla mnie język bardziej delikatny, bardziej subtelny pomógłby w odbiorze tak kontrowersyjnego dzieła.

Musimy jednak pamiętać, że to bajki z przesłaniem, nowym morałem. Trzeba je traktować jak skecze w kabarecie, gdzie przerysowanych bohaterów i gagów pod dostatkiem.

Reasumując, „Poddaj się myśli tej, że życie kabaretem jest. Do kabaretu wejdź!” – Katarzyna Jamróz „Kabaret”

Moja ocena: 6/10

Za możliwość recenzji książki dziękuję WYDAWNICTWU ALBATROS.

Jedna uwaga do wpisu “„Kopciuszek i szklany sufit” Ellen Haun, Laura Lane

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s