„Horyzont zdarzeń” Remigiusz Mróz

MrozRemigiusz HoryzontZdarzen3

HORYZONT ZDARZEŃ

  • Autor: REMIGIUSZ MRÓZ
  • Seria: PARABELLUM (TOM 2)
  • Wydawnictwo: CZWARTA STRONA
  • Liczba stron: 3
  • Data premiery: 17.07.2019r.
  • Moja ocena: 8/10

 

Czytanie sagi jakiś czas po wydaniu ma swoje plusy, gdyż dostępne są od razu wszystkie tomy. Gdy 17 lipca ukazała się saga wojenna „Parebellum” Remigiusza Mroza wiedziałam, że to świetna okazja do nadrobienia zaległości. Tym bardziej, że słyszałam z różnych źródeł, że jest to cykl wart przeczytania. Natomiast po zakończeniu I tomu bardzo się cieszyłam, że mogę od razu sięgnąć po kontynuację, gdyż zakończenie, jak to się już u Mroza utarło, było wbijające w fotel i podnoszące ciśnienie.

W drugim tomie Staszek i Maria wydostali się z Rawicza i udają się na zachód, nie wiedzą jednak, że ich śladem podążają niemieccy żołnierze. Bronek wraz z przyjaciółmi próbuje przedostać się na Kresy do Anieli, o której bardzo dużo myśli. W rezultacie trafiają do niewoli w nieludzkich warunkach pociągiem w głąb Rosji. A Christian Leitner udaje się tropem uciekinierów z Rawicza, by pomścić swoją zranioną dumę. Przy okazji sprawy mu się komplikują, a jego rodzina znajduje się w niebezpieczeństwie.

MrozRemigiusz HoryzontZdarzen2

Konstrukcja i narracja w  powieści są utrzymane tak w tym samym tonie, co w pierwszej części. Akcja jeszcze bardziej przyśpiesza, jest więcej nagłych, nieprzewidzianych zwrotów akcji. Jest też sporo brutalnych opisów i wydarzeń, które nawet jeśli wiemy, jakie okrucieństwa miały miejsce w czasie II wojny światowej, są trudne do przyswojenia i czytania. Jednak zmienność punktów widzenia i miejsca akcji, powoduje, że trudno jest się od książki oderwać. Niezwykle cenną jej cechą jest też fakt, że w jednej powieści poznajemy wojnę z różnych perspektyw, widzimy miejsca pod okupacją niemiecką, tereny zajęte przez Rosjan, a także punkt widzenia Niemców. Jest to lektura, która pozostawia niezatarte wrażenia i choć jest to zupełnie inny Mróz niż w najnowszych książkach, powieść jest niezmiernie ciekawa i zapadająca w pamięć.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję WYDAWNICTWU Czwarta Strona.

MrozRemigiusz HoryzontZdarzen1

3 uwagi do wpisu “„Horyzont zdarzeń” Remigiusz Mróz

  1. muszę w końcu sprawdzić Mroza w tematyce wojny – czasy międzywojenne w „Świt, który nie nadejdzie” mam za sobą i było ok, ale bardzo mrozowo. Mróz w innej, starszej odsłonie bardzo mnie ciekawi!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s