„Czereśnie zawsze muszą być dwie” Magdalena Witkiewicz

Tytuł: CZEREŚNIE ZAWSZE MUSZĄ BYĆ DWIE

Autor: MAGDALENA WITKIEWICZ

Wydawnictwo: FILIA

Liczba stron: 489

witkiewicz czeresnie

Z niecierpliwością czekałam na najnowszą książkę Magdaleny Witkiewicz. Po przeczytaniu jej książek „Po prostu bądź” i „Cześć, co słychać” i entuzjastycznych recenzjach wiedziałam, że to będzie dobra książka. I nie zawiodłam się. Książka jest nie tylko dobra, a wręcz fantastyczna. Czaruje już nawet samym swoim wyglądem – wiosennym, optymistycznym, kolorowym. Zawartość jest jeszcze lepsza – ciepła, optymistyczna, mądra.

Współczesna historia może i nie jest jakaś bardzo zaskakująca i oryginalna, ale jest opowiedziana w sposób mądry, ujmujący i prawdopodobny. Troszkę się obawiałam występującego często w książkach tego typu infantylizmu, ale nie, książki Magdaleny Witkiewicz nie są infantylne, są mądre, ciepłe i życiowe. Tłem do dziejącej się współcześnie historii są wydarzenia, a w zasadzie zagadka z przeszłości, która dotyczy odziedziczonego przez główną bohaterkę domu, a dokładnie ludzi tam kiedyś mieszkających. Wydarzenia wciągają, główni bohaterowie są tak pozytywni, że od razu się z nimi identyfikujemy, a jednocześnie nie są kryształowi i wyidealizowania, dają się lubić. Nawet tzw. „czarne charaktery” nie są na wskroś źłe, a jedynie stają się takie jakie są na skutek życiowych doświadczeń czy podjętych decyzji. Akcja toczy się szybko, z zapartym tchem przerzuca się kartkę za kartką, najlepiej w promieniach słońca:)

IMG_1115

Książka mnie przekonała, wciągnęła, kupiła. Napisana jest ujmującym stylem, nie dotyczy spraw przesadnie wydumanych, a normalnych ludzkich losów, przez co jest prawdziwa i mądra. Jedyna rzecz w niej nie do końca mnie przekonała, a mianowicie motyw kobiety w czerwonym płaszczu. Rozumiem, że miał dodawać element magii i nadprzyrodzoności, ale nie bardzo się jak dla mnie komponuje z realizmem i życiowością pozostałych kwestii w powieści. To tylko jedno takie malutkie, subiektywne zastrzeżenie, bo mimo tego książka jest absolutnie godna polecenia. Pomaga nam uświadomić sobie, że na ludzkie losy wpływa czasami zupełnie drobne wydarzenie, mały gest czy decyzja jest w stanie sprawić, że nasze życie potoczy się w zupełnie innym kierunku.

Gorąco polecam!

IMG_1116

3 uwagi do wpisu “„Czereśnie zawsze muszą być dwie” Magdalena Witkiewicz

  1. Pingback: „Teraz Cię rozumiem mamo” – opowiadania | Słoneczna Strona Życia

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s