„Olszany. Droga do domu” Agnieszka Litorowicz-Siegert

LitorowiczSiegert Olszany DrogaDoDomu 3

OLSZANY. DROGA DO DOMU

  • Autor: AGNIESZKA LITOROWICZ-                 SIEGERT

  • Seria: OLSZANY

  • Wydawnictwo: W.A.B.

  • Liczba stron: 446

  • Data premiery: 13.03.2019r.

  • Moja ocena: 8/10

W najbliższym czasie ma mieć miejsce premiera drugiego tomu cykl obyczajowego „Olszany” Agnieszki Litorowicz-Siegert. Przy tej okazji wydawnictwo zaproponowało mi zapoznanie się z pierwszym wydanym rok temu tomem „Droga do domu.” Skwapliwie z tej szansy skorzystałam i w ogóle nie żałuję, gdyż jest to bardzo dobra pozycja. Wszystkim miłośnikom powieści obyczajowej gorąco polecam.

Julia to kobieta spełniona. Robi karierę w stolicy, mieszka z narzeczonym w świetnym mieszkaniu na Powiślu. Wydaje się, że kobieta jest pewna siebie, szczęśliwa i spełniona, kiedy narzeczony ją zdradza, a ona nie ma odwagi przyznać się nikomu do rozstanie, ma okazję zweryfikować w pewnym stopniu swoje życie. Stawia sobie pytanie czy tak naprawdę była sobą, czy do tej pory żyła realizując cudze wizje. By odpowiedzieć sobie nie tylko na te pytanie, zdystansować się i zastanowić nad tym co dalej Jula decyduje się na wyjazd na Pomorze. Pretekstem jest zajęcia się sprzedażą domu po dziadku. Tajemnicze Olszany, to miejsce którego jej matka unika, a dom od dłuższego czasu nie chcę się sprzedać. Kobieta postanawia przyjrzeć się tej kwestii z bliska a do tego zmienić otoczenia. Chociaż robiąca karierę mieszkanka stolicy zdaje się zupełnie nie pasować do prowincjonalnego miasteczka, gdzie wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, gdzie królują plotki, legendy i zabobony , niespodziewania Julia spostrzega, że nie spodziewanie dobrze się tam czuje. Postanawia zamieszkać na chwilę w rodzinnych dworku, zająć się jego remontem, a przy okazji poznać historię własnego dziadka. Przystojny sąsiad weterynarz oraz poznani tam ludzie sprawią, że kobieta na nowe uwierzy w miłości i przyjaźń. Czy okaże się, ze w końcu znalazła swoje miejsce na ziemi?

LitorowiczSiegert Olszany DrogaDoDomu 1

Chociaż schemat występujący w tej powieści jest powszechnie znany – kobieta po przejściach rozpoczyna nowe życie na prowizji i niespodziewanie dla siebie samej odnajduje tam przyjaźń i miłość – książka jest zdecydowanie czymś więcej niż jednym z wielu wypełniających czas czytadeł. Świetny styl, nieśpieszne tempo, ciepły, optymistyczny klimat sprawiły, że książka zdecydowanie skradła moje serce. Jest mądra i życiowa. Opowiada o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, swoje ja, również przez poznanie historii swoich przodków, jak również przez otoczenia się odpowiednimi ludźmi. Robi to bez zbytniego sentymentalizmu, bez idealizowania i niepotrzebnej dramaturgi. Ale świat przedstawiony przez autorkę wydaje się a tyle autentyczny, wartościowy i ujmujący, że to zdecydowanie wystarczy byśmy chcieli pozostać w Olszanach na dłużej, a nawet wrócić tam za jakiś czas.

Jest to książka, które zdecydowanie tchnie w nasze serca optymizmu i wiarę w lepsze jutro. Kto więc jeszcze nie miał okazji przeczytać „Drogi do domu” zdecydowanie powinien po nią sięgnąć. Zachęcam również do zainteresowania się drugim tomem pt. „Kamienna róża”, którego premiera już niebawem.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję WYDAWNICTWU W.A.B. i autorce.

LitorowiczSiegert Olszany DrogaDoDomu 2

2 uwagi do wpisu “„Olszany. Droga do domu” Agnieszka Litorowicz-Siegert

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s