„Ktoś tu kłamie”Jenny Blackhurst

Blachurst KtosTuKlamie1

KTOŚ TU KŁAMIE

  • Autor: JENNY BLACKHURST

  • Wydawnictwo: ALBATROS

  • Liczba stron: 384

  • Data premiery: 06.05.2020r.

  • Moja ocena: 8/10

Ktoś to kłamie” to moja pierwsza książka autorki. Już od jakiegoś czasu obiecywałam sobie, że po którą sięgnę i oto nadarzyła się okazja. Jenny Blackhurst to młoda gwiazda brytyjskiego thrillera, jej książki zwracają coraz większa uwagę, trzymają w napięciu i opowiadają ciekawe historie. Warto więc po którąś z nich sięgnąć.

Akcja najnowsza powieść autorki rozgrywa się w Severn Oaks, zamożnym, elitarnym osiedlu. Jej mieszkańcy stanowią swego rodzaju zamkniętą klikę, zwłaszcza pięć rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym, więc łączy je środowisko szkoły, szkolne pikniki, mecze, przedstawienia. Spotykają się również prywatnie i właśnie podczas jednego z takich spotkań, halloweenowego przyjęcia, dochodzi do nieszczęśliwego, śmiertelnego wypadku. Ich przyjaciółka Erica spada z domu na drzewie. Bohaterów poznajemy kilka miesięcy po tym wydarzeniu. Starają się żyć normalnie, zapomnieć o tragicznym wypadku. Do czasu aż do sieci trafia zapowiedź serii podcastów zatytułowanych Prawda o Erice. Ich autor zapowiada, że ujawni prawdę o tym co wydarzyło się podczas tego przyjęcia, gdzie Erica została zamordowana. Przedstawia również sylwetki sześciu podejrzanych, obecnych na tym przyjęciu i obiecuje, że w ostatnim odcinku powie, kto zamordował Ericę. Atmosfera na osiedlu ulega zmianie, gęsta jest od strachu, tajemnic i intryg. Nieoczekiwanie jedna z „Szóstki z Severn Oaks” znika. Czy to dlatego, że bała się prawdy, czy może ktoś chciał ją uciszyć?

Blachurst KtosTuKlamie3

Książka ma niesamowity klimat, wciąga i osacza swoją atmosferą od pierwszych stron. Na początku kojarzyła mi się z „Wielkimi kłamstewkami”, później coraz bardziej z jednym z moich ulubionych seriali „Gotowe na wszystko”. Jednym z podobieństw jest fakt, że wprowadzeniem do całej akcji zajmuje się przyczyna całego zamieszania, czyli zamordowana kobieta, to już na początku ustawia klimat całej powieści, zdaje się być swoistym zaproszeniem do zerknięcia przez dziurkę od klucza do świata pełnego tajemnic i intryg. Całość składa się z prologu i epilogu wygłoszonych z perspektywy Erici, króciutkich rozdziałów pisanych w narracji trzecioosobowej oraz fragmentów podcastów. Zarówno konstrukcja książki, jak i świetny styl autorki sprawiają, że książkę czyta się z zapartym tchem, trudno się od niej oderwać i zaprzątała moją uwagę nawet wtedy, gdy musiałam ją odłożyć i zająć się czymś innym. Bardzo ciekawym zamysłem jest przedstawienie środowiska najbliższych sąsiadów, mieszkańców elitarnego osiedla jako zamkniętej, bliskiej sobie społeczności. Zdają się być dla siebie bliscy, jednak jak to się okazuje każdy z nich skrywa jakieś tajemnice. Mamy też wgląda w policyjne dochodzenia prowadzi je 2 policjantów. Jeden z nich prowadził sprawę morderstwa Erici w ubiegłym roku, która jednak szybko zamknięto, a mężczyzna awansował. Drugi z nich to młody ambitny policjant, który dąży od odkrycia prawdy? Czy im się to uda? Tak naprawdę chyba by do tego nie doszło, gdyby nie autor podcastów, który naprowadził ich uwagę na różne sprawy. Kim on jest? Czy możliwe, że jest to ktoś z sąsiadów? Czy mogą czuć się bezpiecznie?

Książka bardzo mi się podobała, stopniowo ujawnia różne tajemnice i intrygi, sprawia, że spoglądamy inaczej na bohaterów. Ciągle jesteśmy zaskakiwani i testowani. Do tego ta „małomiasteczkowa” atmosfera, elita, która zdaje się być na świeczniku, ale która ukrywa wiele sekretów. Do tego intrygi, kłamstwa i tajemnice. Wszystko to sprawia, że do książki trudno się oderwać. Polecam gorąco.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję WYDAWNICTWU ALBATROS.

Blachurst KtosTuKlamie2

2 uwagi do wpisu “„Ktoś tu kłamie”Jenny Blackhurst

  1. No proszę – wygląda na to, że podobała Ci się jeszcze bardziej niż mnie 🙂 Koniecznie przeczytaj wcześniejsze książki autorki!

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s