„Dlatego od Ciebie odeszłam” Agata Przybyłek

PrzybylekAgata DlategoOdCiebieOdeszlam2

 

DLATEGO OD CIEBIE ODESZŁAM

  • Autor: AGATA PRZYBYŁEK
  • Seria: BĄDŹ PRZY MNIE ZAWSZE. TOM 3
  • Wydawnictwo: CZWARTA STRONA
  • Liczba stron: 403
  • Data premiery: 03.10.2018r.
  • Moja ocena: 8/10

 

Nastrojowa, romantyczna okładka idealnie odzwierciedla zawartość najnowszej książki Agaty Przybyłek „Dlatego od Ciebie odeszłam”.  Jest to klimatyczna, spokojna, pełna pozytywnych emocji, ale też bólu i żalu, opowieść. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie, a po lekturze pozostawia w sercu spokój, co jest niezwykle cenną cechą, mimo, tego, że nie opowiada on o rzeczach łatwych ani przyjemnych. Gdybym miała określić o czym jest ta książka? O miłości, o różnych jej odcieniach, o niełatwych wyborach i trudnych decyzjach, o odwiecznym dylemacie między sercem a rozumem, o przyjaźni, o samotności, o problemach psychicznych, o relacjach z rodzicami… Można by tak jeszcze przez jakiś czas mnożyć kwestię, których dotyka to powieść, bowiem mieści ona w sobie wiele zagadnień, które składają się na ludzkie życie. Pewnie dlatego tak dobrze się ją czyta, bo jest życiowa, nie ma w niej idealizowania, opowiada o niełatwych sprawach bez upiększeń i zakłamań.

W książce przeplatają się dwie płaszczyzny czasowe – współczesna i z czasów II wojny światowej, tak jak przenikają się losy dwóch przyjaciółek Olgi i Ady. Olga, sumienna, uporządkowana studentka znajduje pewnego dnia na ulicy dziecięcy bucik, nie wiedzieć do końca, dlaczego postanawia oddać go właścicielowi i tak trafia na Mariannę, staruszkę opiekującą się swoją prawnuczką, która opowiada jej swoją niesamowitą historię. I tu pojawia się historyczna przestrzeń czasowa, gdyż kobieta opowiada o czasach II wojny światowej, o swoich przeżyciach z tego czasu, a w zasadzie głównie o swojej ówczesnej miłości, niełatwej i wielowymiarowej, która wiązała się z trudnymi wyborami i dla której nie było jednoznacznych odpowiedzi. Druga przyjaciółka, Ada, to piękna młoda kobieta, która przyjaźni się i studiuje z dwoma chłopakami, Pawłem i Igorem, każdy z nich skrywa swoje tajemnice i problemy. W życiu Ady jest również Damian, jej chłopak, zdawało by się idealny, stworzony dla niej. Dlaczego więc czasami mamy wrażenie, że Ada musi się na siłę do niego przekonywać? Nie ukrywam, że ten wątek nie jest dla mnie do końca przekonywujący. Trochę mnie drażniło, i postępowanie Ady, i zachowanie Damiana. Chłopak wydaje mi się zbyt idealny, zupełnie nierealny, a postępowanie dziewczyny trudno było mi czasami zrozumieć. Oczywiście z biegiem czasu dowiadujemy się coraz więcej o każdym z bohaterów i łatwiej nam pojąć motywy, którymi się kierują.

PrzybylekAgata DlategoOdCiebieOdeszlam

Historia ta opowiadana jest naprzemiennie z punktu widzenia każdego z bohaterów. Najpierw są to Olga i Ada, później dołączają do nich jeszcze Damian, Igor, Paweł, Marianna i nawet Jurgen. Jest to bardzo ciekawy zabieg, gdyż pomaga nam patrzeć na dane sytuacje w sposób prawie filmowy, obserwujemy je jakby z pierwszego planu, jakbyśmy w nich uczestniczyli, możemy poznać doznania i uczucia każdego z bohaterów. Książka niesie za sobą wiele emocji refleksji, dostarcza wzruszeń, pozwala docenić to, co mamy i inaczej spojrzeć na swoje życie, a także zrozumieć życiowe wybory innych ludzi. Gdyż objawia bardzo ważną prawdę, że prawie żadna decyzja podejmowana w życiu nie jest łatwa, czy jednoznaczna i zrozumieć ją w pełni możemy tylko będąc na miejscu osoby, która ją podejmuje. Jest to idealna lektura na refleksyjny, jesienny czas. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję WYDAWNICTWU Czwarta Strona i oczywiście autorce, Agacie Przybyłek.

PrzybylekAgata DlategoOdCiebieOdeszlam3

7 uwag do wpisu “„Dlatego od Ciebie odeszłam” Agata Przybyłek

  1. Retrospekcja zawsze się sprawdza…. szczególnie dotykająca czasów II wojny światowej. Mam nadzieję że ten urokliwy komentarz oddaje duszę tej książki

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s