CENNY MOTYW
- Autor: MAŁGORZATA ROGALA
- Seria: CELINA STEFAŃSKA (TOM 1)
- Wydawnictwo: CZWARTA STRONA
- Liczba stron: 328
- Data premiery: 05.06.2018r.
- Moja ocena: 8/10
Książki Małgorzaty Rogali uwielbiam i choć do tej pory moją ulubioną serią była ta o Agacie i Sławku, to Po lekturze „Cennego motywu” seria o Celinie Stefańskiej dołączyła do tego grona😊 O ile pierwszy tom o Celinie różnił się sporo stylem i akcją od znanej serii, o tyle w drugim tomie akcja jest bardziej typowo „kryminalna” i przypomina trochę bardziej pozostałe książki autorki. Dla miłośników klasycznych kryminałów z pewnością będzie to przyjemna lektura.
Celina po rozwiązaniu poprzedniej sprawy nadal prowadzi swoje biuro detektywistyczne. Radzi sobie coraz lepiej, chociaż prowadzi raczej mniejsze, błahe sprawy. Jest w stanie normalnie funkcjonować i kontrolować swoje lęki. Idzie jej na tyle dobrze, że postanawia zająć się wyjaśnieniem sprawy śmierci swoich rodziców, która prawdopodobnie była związana z oszustwami dotyczącymi artystycznej biżuterii. Nieoczekiwanie zostaje zamordowana kobieta z jej bloku, a Celina zostaje zatrudniona przez swoją sąsiadkę, której mąż miał romans z zamordowaną kobietą. Dzień wcześniej Aleksandra otrzymała od swojego kochanka piękny pierścionek stanowiący rodzinną pamiątkę. Czy to możliwe, że zabójstwo kobiety jest powiązane ze sprawą rodziców Celiny? Jeden z tropów prowadzi Celinę do Pragi i okazuje, się, że w tej sprawie będzie ona musiała skonfrontować się ze swoją przeszłością bardziej niż myślała.
Akcja powieści jest żywa, intrygująca, toczy się szybko, a lektura to prawdziwa przyjemność. Celina nie jest typowym prywatnym detektywem, jej metody są nieszablonowe, a sama momentami jest trochę naiwna i niepewna. Jednak jest wystarczająco zdeterminowana, by nie pozwolić, by jej lęki i obawy związane z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości. Wychodzi jej to znacznie lepiej niż na początku pierwszego tomu, a wraz z rozwojem akcji czyni coraz większe postępy. Występują tu też inni bohaterowie znani nam z pierwszego tomu: babcia Eleonora, Szyszka, Xavier i podkomisarz Szpakowski. Na uwagę zasługują też postacie stojące jakby po drugiej stronie barykady – siostry Blanka i Aleksandra Jaworskie. Ich historia jest ciekawa, a charaktery intrygujące i wyraziste. Oczywiście powieść da się czytać bez znajomości poprzedniego tomu. Autorka niezwykle zręcznie snuje nić wydarzeń, a czytelnik z zapartym tchem podąża za nią jak do kłębka aż ostatniej strony powieści.
Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję WYDAWNICTWU Czwarta Strona i autorce.
Nie znam jeszcze twórczości autorki, ale to będzie ciekawy początek. 😊
PolubieniePolubienie
Nie pamiętam abym miała jakąś książkę tej Autorki w rękach… zdecydowanie do nadrobienia!
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂
PolubieniePolubienie